Bilim insanları, ağız kanserini semptomlar ortaya çıkmadan önce teşhis edebilecek lolipop geliştirdi

T24 Dış Haberler

İngiltere’de bilim insanları, ağrılı ve invazif yöntemler kullanmadan ağız kanserini tespit etmek için “aromalı lolipoplar” geliştirdiklerini duyurdu. 

Şu anda ağız kanserinin teşhisi için bir kişinin burnundan veya ağzından, bir tüpün ucuna esnek bir kamera yerleştirilerek biyopsi alınıyor. Araştırmacılar, lolipopun mevcut test uygulamalarına göre daha hızlı ve daha nazik bir alternatif olabileceğini belirtti. 

Birmingham Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen akıllı hidrojeller, kanseri tespit etmek için lolipopların yapımında kullanılıyor. Buradaki fikir, hastaların lolipopu emerek tükürük örneğini hidrojele aktarması. Araştırmacılar, hidrojelin, kanserin biyolojik belirteçleri olabilecek sıvılar ile birlikte “proteinleri yakalayan bir balık ağı” gibi davrandığını söyledi. Bu ağ, daha sonra laboratuvarda proteinlerin analizi için incelenecek. 

Birmingham Üniversitesi’nde biyosensör doçenti Dr. Ruchi Gupta şunları söyledi: “Akıllı hidrojeller, ağız kanserinin teşhisinde gerçekten heyecan verici bir potansiyele sahip. Tükürütükteki proteinleri kolaylıkla yakalıyor. Hastalar için ağız kanserini teşhis etme konusunda çok daha nazik ve pratisyen hekimler için kullanımı daha kolay olan bir buluşu gerçekleştirebileceğimizi umuyoruz.” 

Proje, İngiltere Kanser Araştırmaları ve Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi’nden 350 bin sterlin tutarında fon aldı. Dr Gupta, ekibin şu anda lolipopların lezzetlerini belirlemek çalışmalar yaptığını söyledi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x
t3sttt